България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Създават мрежа от изследователски висши училища в България

Общо 22 работни групи с над 220 изследователи участват в проектите

18.12.2024 | 11:47 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

35 медицински апарата са закупени по проект "Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на МУ-София", финансиран от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. 

Общо 22 работни групи с над 220 изследователи участват в проектите, а един от закупените апарати е "течният хроматограф" във Фармацевтичния факултет на МУ в София.

"Нашата цел е с този апарат да можем да изолираме в чист вид отделни съединения, които по-нататък тестваме за някаква биологична активност, като в момента сме се насочили към растения, които повлияват различни метаболитни нарушения", коментира доц. Димитрина Желева от катедра "Фармакогнозия".

"Това, което целим като краен резултат от нашите проучвания, е да идентифицираме биологични активни вещества от растения, които могат да ни помогнат да се борим с един огромен бич за развитите страни, това са т. нар. незаразни болести", каза проф. Георги Момеков - ръководител катедра "Фармакология".

Така с помощта на закупената апаратура се разработват лекарства на основата на растения за множество заболявания.

"Това всъщност не е един апарат, а това е мини завод. Това е една апаратура, която има различни модули и всяка е с тясна специализация. Създаването на лекарство изисква огромни инвестиции, но все пак мисля, че тази апаратура и въобще участието в този екип, ни дава възможност да се качим на едно качествено по-високо ниво. Това ни даде възможност да фокусираме усилието върху една точка, което винаги е страхотно", заяви още проф. Момеков.

27 проекта участват в "Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации". Научноизследователската група "Диабет" разполага с 5 иновативни апарата, като някои от тях са свързани с превенцията на болестта.

Благодарение на програмата за развитие, Втора клиника по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" разполага с високотехнологичен апарат, който измерва телесната маса в човешкото тяло.

"Важно е, когато човек е с наднормено тегло, затлъстяване, да редуцира мастната тъкан, а не да редуцира мускулната си маса", изтъкна проф. Цветалина Танкова - ръководител на Катедрата по ендокринология и водещ изследовател на научноизследователска група "Диабет".

Стойността на проекта е 44 млн. лева, като по програмата се осигурява финансиране и за дейности по международно сътрудничество. Изследователи, млади учени и специализанти от МУ-София могат да кандидатстват за финансиране на свои участия в конференции, семинари и други научни форуми в чужбина.

Проектът "Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на МУ-София", финансиран от Европейският съюз, продължава до 2026 година.

Вижте повече във видеото.